Class Schedule

Armored Combat Classes at EK50

Friday – 4pm
Fitness for Armored Combat
with Duke Lucan von Drachenklaue

Saturday – 5pm (following Grand Tourney)
Footwork for Armored Combat
with Duke Lucan von Drachenklaue

Sunday – 9:30am
Historical Polearm for SCA Combat
with Duke Vissevald Selkirksson

Sunday – 12:00pm
Small Unit Tactics
with Prinz Wilhelm von Ostenbrucke

Rapier Classes at EK50

Friday
4:00 – 5:00pm Class: Fabris 101 (Phaedra de Vere)

4:00 – 5:00pm Class: Applying the Messer to SCA Rapier (Robert Tytes)

8:00 – 9:00pm Dinner and Class (History of Fencing in the East)

Saturday
12:00 – 1:00pm Lunch break and Panel Discussion (Challenges for Women in Rapier)

3:00 – 4:00pm Class: Atajo for Beginning Diestros (Xavier the Sinister)

3:00 – 4:00pm Class: Fabris’ Forte Guards (Donovan Shinnock)

7:00 – 9:00pm Dinner and Panel Discussion (Future of Fencing in the East)

Sunday
12:00 – 1:00pm Lunch break and Class: Studying Historical Fighting Manuscripts (Lorenzo Gorla)

3:00 – 4:00pm Class: Maximizing Your Range (Millicent Rowan)

3:00 – 4:00pm Class: The Sword in Two Hands – Fiore de’i Liberi: the “Stable” Guards (Lorenzo Gorla)

 

 

Youth Classes and Activities at EK50
Youth Games Tent:
9:00am – 5:00pm Friday and Saturday Period and modern non-electronic games open
9:00am – 3:00pm Sunday Period and modern non-electronic games open 
Youth Workshops:
Token Workshop Friday Noon and Saturday 9am
Friday afternoon: hobby horse decoration, banner making,
Youth origami Sunday Morning
Youth Palio:
Friday Afternoon: cheese rolling and falcon race
Saturday10:30am – noon: bean bag tosses, foot races, and the regatta
Saturday 1:00pm – 3:45pm : hobby horse races, barrel roll, hoop race, and blind horse

Equestrian Class Schedule at EK50:

SATURDAY
1pm: Class (unmounted) for those interested in serving as ground crew for the joust

All activities except Open Barn are currently scheduled to take place in the indoor arena.

 

 

A&S Class Schedule at EK50

Class Descriptions

FRIDAY

2:00  – 3:00pm
A&S II  – Poisons in History
A&S III – Welcome to the SCA
A&S IV – 10th Century Turnshoe

2:00 – 4:00pm

Town Square I – So you have this Backgammon Set…

3:00pm – 5pm

A&S II – Easy Viking “Bling“

 

3:00 – 4:00pm

A&S III – DO ALL THE THINGS

4:00 – 5:00pm

A&S I – Making friends with your drop spindle

5:00 – 6:00pm

A&S I – Necklines, Cuffs, and Hems

 

SATURDAY

9:00 – 10:00am

A&S I – Learn to Make your Own Cords

 

9:00 – 11:00am

A&S II – Athena’s Thimble Panel

 

9:00 – 12:00pm

A&S III – Processing a fleece demo

 

10:00 – 11:00am

A&S I – Animal hide glue

 

10:00 – 12:00pm

Town Square I – Lace demo

 

10:00 – 1:00pm
Town Square II – Glass Beads: Lampworking

 

MORE TO COME…